Yağmura Uyanırken

Kış bilinenin aksine umuttur. Doğanın uyku vakti, yeni bir başlangıcın habercisidir, yaz kışın meyvesidir ve olan ölür daima. Kış ise doğumu getirir, canlılığın getireceği enerjiye giden yoldur. Etrafı tahrif etmeden önce kışın zor koşulları doğanın seçicisiydi. Zorlukta hayatta kalmayı başaranlar ve iyi anlarda çalışmayı bırakmayanlar bir sonraki kışa kadar yaşamaya hak kazanırdı. Hayatımızda bu şekildedir, belki artık havalardan etkilenmiyoruz, ama kışın temsil ettiği karanlığı, zorlukları kabul etmediğimiz sürece ve tembelliği mücadele etmenin önüne koyduğumuz sürece belki bir şekilde yaşayacağız ama tatminsiz bir hayatımız olacak. Yağmurlu günü kucaklamak, damlaları vücutta hissetmek, hayatın her halini kucaklamak. İnsan doğası diye bir tanım uydurdular bilinen her şeyin aksi yönde hareket eden ve ahlaksızlığı ahlak olarak gören, her kötü bir olayda rol alan kişi için dendi insan doğası ? Doğayı yok eden, yetinemeyen, güneşi öldüren bir doğa, insan doğası. Kabullenmemiz gereken tek şey kendimize ait bir şeyimiz yok, doğadaki diğer canlılardan bir farkımız yok, onların barınaklarını istila edip, sonrada onlar adına üzüldük, yağmuru kucaklayamadık hep saklandık.

Evinizde perdeyi açana kadar bilmezsiniz havanın nasıl olduğunu, bir çadırda yağmurun sesine uyanmak ve toprak kokusunu içine çekmek mutluluğun saklandığı anı evinizde yaşayamazsınız ve o kadar gömüldünüz ki betona, ve hayatlarınızda ruhlarınız gibi betonlaştı ki her zaman yetersiz ve mutsuz kaldınız. Yıkılıcak tek doğa insan doğasıdır, hepimiz yaşam mücadelesi veren ve dışarda yaşayan hayvanlardan farklı olmayan canlılarız. Sokakta bir köpeği sevdiğiniz zaman nasıl şımarıyor mutlu oluyor ise siz de sizi seven birinin yanında öyle  oluyorsunuz bu bile duygulara aynı tepkileri vermenin sizi eşit olduğunuzu anlamanıza yeter. 

Yağmuru ve doğayı kucaklayın, unutmayın sizler işgalciliği seçtiğiniz an kaybedeceğiniz bir savaşa başladınız ve saf duygular için ruhunuzdaki betonu kırmak için yağmuru kucaklayın, yapmanız gereken hisleriniz tamamen ölmediyse yağmurlu günde çadırda uyanmayı seçin ve doğayla barış imzalayın, yağmuru kucaklayın…